Ile ciepła jest w dachu? Ile z tego odbierze rura PEX? Czy warto wzbudzać zainteresowanie i śmiech wśród sąsiednich inwestycji i przejezdnych gości>
Tego typu pytania nasuwały się na etapie projektowania i realizacji rekuperacji połaci dachowej.
Zakupiony ogromny krąg rury PEX został rozwinięty miedzy połaceniem dachu. W oczekiwaniu na reflektory z blachy ocynkowej robione przez lokalnego dekarza często w naszym kierunku padały pytania "panie podłogówka na dachu... powaliło cię człowieku... będziesz zimą pan śnieg topił :)"
Takie podejście do nowoczesnych rozwiązań to powszechne zjawisko... ale owa podłogówka jak się okazało w sezonie wiosna lato jesień produkuje od 3 do 8kw energii cieplnej z około 150m rury a przy tym nie szpeci wizualnie budynku.
Koszt tej inwestycji znacząco poniżej kosztu jednego panelu słonecznego, a największym wydatkiem były reflektory z blachy ocynkowej wykonane z 5 arkuszy blachy. instalacja banalnie prosta.
Rekuperator wykorzystuje ciepło międzykomorowe poszycia dachowego, a w słoneczne dni grafitowa blacha poszycia dachu przekracza temperatury 70st.
Prosty układ nadzoruje pompkę obiegowa czynnika solanki zasilając 350 litrowy zbiornik CWU w ciepło. Podgrzewa on wodę do temperatury od 30 do 60st w zależności od warunków pogodowych. W przypadku niedoboru mocy funkcje grzewcze przejmuje pompa ciepła lub piec na biomasę.
Plusy. Koszt całości inwestycji był niższy niż koszt jednego tradycyjnego najtańszego wówczas panelu na rynku. A sprawność jak się okazała jest dwukrotnie większą.
Minusy. O ile panele słoneczne w okresie zimowym przy ładnej pogodzie pomimo mrozu produkują ciepło to ten system w takich warunkach nie pracuje.